جمعه, 17 ارديبهشت 1400
  • ساعت : ۱۰:۴۰:۱۶
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۲/۱۳ 
آنچه باید در مورد تزریق واکسن بدانیم
ملاحظات در خصوص واكسن آسترازنكا
تزریق واکسن باعث می شود سیستم ایمنی بدن در صورت ورود عامل عفونی بلافاصله آن را شناسایی و بهترین پاسخ را نشان بدهند.

ملاحظات در خصوص واکسن آسترازنکا

- تشکیل لخته خون همراه با کاهش پلاکت (یک از سلول های خونی) از عوارض بسیار نادر و البته قابل درمان در تزریق واکسن آسترازنکا است (یک نفر در ازاء 250 هزار تزریق). این عارضه 4 تا 28 روز بعد از تزریق نوبت اول واکسن اتفاق می افتد.

- با توجه به اینکه سالمندان و گروه سنی بالای 60، جزو گروه آسیب پذیردر برابر بیماری کوید19 هستند و امکان بروز عوارض شدید بیماری در این گروه های سنی موضوعی جدی است، لذا خطر بسیار نادر ناشی از احتمال ایجاد لخته ناشی از تزریق واکسن آسترازنکا قابل چشم پوشی است و مزایای آن برای فرد سالمند خیلی بیش از خطر آن است.

- هرچند تزریق واکسن آسترازنکا برای افراد بالای 50 سال توصیه می شود ولی منعی برای تزریق در سایر گروه های سنی پایین تر برای آن ذکر نشده است.

- در صورتی بروز احتمالی هر نوع از عوارض جدی بعد از تزریق نوبت اول بهتر است تا قبل از تزریق نوبت دوم با پزشک مشورت شود.

 

- ملاحظات حین و بعد از تزریق واکسن

- توصیه می شود پس از تزریق واکسن، برای احتیاط بیشتر، افراد در محل واکسیناسیون به مدت 15 دقیقه بمانند

  • در صورت وجود سابقه واکنش های آلرژیک (از جمله آلرژی غذایی ، واکنش به نیش حشرات ، آلرژی دارویی و غیره)، توصیه می شود فرد به مدت 30 دقیقه پس از تزریق واکسن باید در محل واکسیناسیون بماند.
  • عوارض شایع بعد از واکسیناسیون شامل: درد ، قرمزی یا تورم محل تزریق ، احساس سنگینی در بازو ، احساس خستگی ، سردرد ، تب ، و درد عضلانی یا علایمی شبیه آنفولانزای خفیف که طی یک الی دو روز بهبود می یابد.
  • اگر بعد از تزریق واکسن، علایم بیماری شدید بروز نمود (سردرد شدید، درد شکم، علایم عصبی، یا هر علامت ناتوان کننده‌ی دیگر) یاعلایم خفیف بیش از 3 یا 4 روز ادامه داشت باید به پزشک مراجعه شود. زیرا احتمال دارد بیماری همزمان دیگری وجود داشته باشد یا عارضه ی بسیارنادری ازواکسن رخ داده باشد. بطور کلی و به عنوان یک قاعده اگر به هر دلیلی فردی پس از واکسیناسیون به پزشک یا بیمارستان  مراجعه می کند باید حتما به آنها بگوید که واکسن آسترازنکا را تزریق کرده است.
  • اگر سردردهای شدید و مداوم طی 4 تا 20 روز پس از دریافت واکسن آسترازنکا بروز یابد و با مسکن برطرف نشود حتما به پزشک مراجعه شود.

 
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V6.0.5.0